25 Ocak 2011 Salı

YAŞAYARAK OKUMA PROJESİ


Geçenlerde aklıma düştü bu fikir...Günlerdir de zihnimi ara ara meşgul ediyor. Firuzan'ın "Gecenin Öteki Yüzü" nü okuyordum, o kadar çok girdim ki hikayenin içine (geçmişte bu hikayeyi dizi olarak TRT de izlemiş olmanın verdiği bir yakınlık da olsa gerek) daha da fazla içine girme ihtiyacı duydum. Hangi semtte ise hikayedeki ev, ona yakın bir banka oturup okumak, çay içtikleri pastanede çayımı yudumlarken sayfaları çevirmek...Müthiş bir istek belirdi içimde, sanki hikayeye mekansal olarak yaklaşsam kahramanları köşeden dönüp yavaş yavaş gelecek yanıma. Dialogları hemen yanımda duyacağım okurken...

Sanırım iyi yazarların hikayelerinde oluyor bu daha çok, insanı öyle bir içine çekiyor ki hikaye; aradaki gerçeklik, zaman ve mekan farkı, tamamen yok olsun istiyorsunuz.

İşte böyle doğdu fikir.

Diyorum ki şimdi tüm kitap severlere; haftada bir, ayda bir her ne zaman istersek herkesin okuduğu ve beğendiği bir hikaye seçelim. Hikayenin geçtiği mekanlarda beraberce okumalar yapalım. Aralarda konuşalım, tartışalım, hayal edelim...En güzeli de, kahramanlara ve o kahramanları yaratanlara yakından bir selam edelim.

Ne dersiniz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder